היפאסטרון (אמריליס), זנים מיוחדים
Hippeastrum (Amaryllis), cultivars

משפחה: נרקיסיים Amaryllidaceae | מוצא: אמריקה הטרופית

רבות נכתב ונאמר על הבלבול בין הסוג אמריליס הדרום-אפריקני והסוג היפאסטרון, שמקורו באמריקה הסוב-טרופית והטרופית מארגנטינה ועד למקסיקו. בסופו של דבר יושב סכסוך השמות הבוטני אחרי דיונים וריבים וועידות בוטניות, אך כל הצמחים משני הסוגים מכונים בעולם אמריליס.
אוסף הזנים המרשים הנמכר בימים אלה ממש בשתילי הר כולל צמחי מכלוא מכמה מינים של היפאסטרון, שרובם, למרות היותם צמחי בצל, הם ירוקי-עד בטבע.

צמחים אלה פעילים וירוקים במשך כל השנה באזורי הארץ החמים ובגידול בתוך הבית, אך באזורי הארץ הקרים הם נכנסים לתרדמת חורף מלאה או חלקית, מעלים עלים חדשים באביב ופורחים בפרחי הענק המרשימים באפריל-מאי.

מכירת בצלי ההיפאסטרון במשתלות בעולם מתרחשת בדרך-כלל בסתיו ורוב הבצלים מטופלים על פי פרוטוקול המרצה הכולל הוצאה מן הקרקע בקיץ, חיתוך העלים וייבוש בקירור של הבצל למשך תקופה של כשלושה חודשים. בתום תקופה זו נשתלים הבצלים ה”מבולבלים” ופורחים כחודש וחצי לאחר השתילה לפני ובמהלך חג המולד או חנוכה שלנו, שאז יש ביקוש גדול לפרחים הקטופים.
גם הבצלים שבשתילי הר כעת עברו המרצה כזו ורובם יפרחו כמה שבועות לאחר השתילה ובשנים הבאות יחזרו לפרוח במועד הטבעי באביב.

Campanula portenschlagiana1

כל זני ההיפאסטרון גדלים היטב תחת שמש מלאה או חלקית ואף בצל חלקי או כמעט מלא ומעדיפים השקיה קיצית סדירה. הם גדלים היטב בעציץ לא גדול או בקרקע בניקוז מעולה וניתן לגדלם אפילו בתוך הבית.
מומלץ מאוד להגן עליהם מפני חלזונות שאוהבים לנגוס בעלים ועוד יותר מכך בניצני הפריחה.

בתנאים טובים יתפצל הבצל ויתרבה וניתן לקבל ממנו גוש בצלים המעלה כל שנה באביב עמודי פריחה רבים ומרשימים, שכל אחד מהם מגיע לגובה 40-60 ס”מ ונושא 2-4 פרחים ענקיים.

שימו לב: את הבצל עדיף לשתול כאשר 1-2 הס”מ העליונים בולטים מעל הקרקע.

דילוג לתוכן