אגפנתוס Agapanthus

משפחה: אגפנתוסיים Agapanthaceae | מוצא: דרום-אפריקה

בסוג אגפנתוס שמוצאו מדרום אפריקה כעשרה מינים המכליאים בקלות זה עם זה ומקשים, לפיכך, מאוד על הגדרתם המדויקת.
בגינון בישראל נפוץ זה שנים רבות צמח המכונה בשם אגפנתוס אפריקני, שנראה שהוא אחד הזנים של אגפנתוס מבכיר Agapanthus praecox או מכלוא שלו עם מין אחר ובכל מקרה מגדלים אותו מזרעים כך שאינו שומר על אחידות רבה. צמחים אלה מאופיינים בעלים סרגליים ארוכים בצבע ירוק בהיר היוצאים כמניפה מגבעול מעובה בעל שורשים עבים ולבנים.

בקיץ (באזור ירושלים בחודשים יוני-יולי) עולים עמודי הפריחה החשופים עד לגובה של 1-1.5 מטרים ובקצותיהם כדור הפרחים המשפכיים בצבע תכלת-לילך או לבן. הצמח יוצר תוך שנים מועטות גוש גדול היכול להגיע לקוטר של מטר ממנו יעלו כל קיץ עמודי פריחה רבים. זהו צמח עציץ וגינה מעולה, המעדיף השקיה סדירה, אך עמיד מאוד ליובש, אינו דורש כמעט כל דישון, ומסתדר יפה בתנאי צל חלקי ובשמש מלאה.

גם בגינון ציבורי החלו להשתמש בו כצמח כיסוי ולתוספת פריחה קיצית בתחזוקה נמוכה. גושים גדולים וותיקים בני יותר מ 5 שנים נוטים לעתים לפרוח פחות. זה הזמן לשנס מותניים לעוקרם ולחלקם. בשנה הבאה יחזרו לפרוח ולשגשג.

כל הזנים, אגב, הם צמחי קטיף מצויינים וחלקם נאים באגרטל גם בתום הפריחה, כשהם נושאים את פירותיהם.

לפני מספר שנים החלו לגדל בארץ מספר זנים נוספים מן הסוג אגפנתוס ומשתלת בוטניקה המקפידה על חלוקת הצמחים ואינה מגדלת אותם מזרעים מוכרת כמה זנים חדשים ומרהיבים שנתארם כאן. כל הזנים המתוארים אינם מפונקים באשר לקרקע השתילה, אך יעדיפו קרקע המועשרת היטב בחומר אורגני.

אגפנתוס ‘פיטר פן’ – ‘Agapanthus ‘Peter Pan
זן ותיק למדי שגודלו כמחצית הגודל של הזן הנפוץ וצבעו תכלת-לילך וכך ניתן לקבל את מידותיו התרומיות של האגפנתוס גם בעציץ קטן, בגינה קטנה או פשוט בקדמת הגוש הגדול של הזן הנפוץ. ניתן להבחין בין זן זה לבין צמחים קטנים אחרים המגודלים מזרעים בעלי העטיף הארוכים ביותר המכסים על הניצנים טרם פריחתם.
כמו כן מצמיח ‘פיטר פן’ עמודי פריחה רבים ביותר ובעציץ בנפח 10-20 ליטר ניתן לקבל עד 30 עמודי פריחה. רגיש יותר לקרקע כבדה ובשתילה בגינה חובה להוסיף חומר אורגני. מעדיף הצללה כלשהי בשעות היום החמות.

אגפנתוס ‘מדיום וייט’ – ‘Agapanthus ‘Medium white
זן שגודלו כמחצית הגודל של הזן הנפוץ וצבעו לבן. גדול רק במעט מהזן ‘פיטר פן’ ויכול לשמש גם הוא במיכלים קטנים יחסית, ובשאר המקומות להם מתאים ‘פיטר פן’. מעדיף הצללה כלשהי בשעות היום החמות.

אגפנתוס ‘טינקרבל’ – ‘Agapanthus ‘Tinkerbell
זן קטנטן ונמוך בעל עלים צרים בצבע ירוק בהיר, ששוליהם בצבע שנהב. יוצר כתם בהיר ביותר במיכל ובגינה בתנאי צל עם אור רב ועד לשמש חלקית. במשתלות בחו”ל מתארים את פריחתו, אולם לאחר כמה שנים במשתלת הגידול פרח רק צמח אחד מתוך כאלף, כך שעדיף להניח, שאינו פורח כלל. מצוין בשילוב עם בצלי חורף כנרקיסים ועם בצלי קיץ – זפירנתס גדול-פרחים למשל.

אגפנתוס ‘בוטניקה’ – ‘Agapanthus ‘Botanica
זן חדש שיובא לארץ בזרעים. הצמחים שגדלו הראו שונות רבה ולכן נבחר אחד מצטיין ממנו נלקחו תרביות רקמה והצמחים שומרים על אחידות רבה. הזן דומה בגודלו לזן הנפוץ אך כדורי הפריחה קטנים יותר, צבעם כחול עז ומרשים ועונת הפריחה מאוחרת מעט מזו של הזן הנפוץ.

מנסיוננו עד כה מצליחים צמחים אלה יפה באותם המקומות בהם מצליח הזן הנפוץ ויכולים להחליפו, או לשמש תוספת צבע במיכל, בגינה ובגינון ציבורי.

אגפנתוס סגור ‘משחיר – ‘Agapanthus inapertus ‘Nigrescens
דומה ביותר לזן ‘סטיבי’ס וונדר’ אך מתחיל לפרוח כשבועיים מאוחר יותר וצבעו – קשה להאמין – מעט כהה יותר. מעדיף לגדול מצל חלקי ועד לשמש חלקית.
בהיותם נשירים, ניתן לשלב זנים אלה עם צמחי חורף עונתיים ועם בצלי חורף, שיגדלו בינות לגבעולים הנמוכים החשופים.

אגפנתוס ‘נטף’  –  Agapanthus ‘Nataf’
זן הגדל במשתלת נטף בריבוי בחלוקה, אך נראה ששומר בדרך כלל על תכונותיו גם בגידול מזרעים.

דומה בגודלו לזן המכלוא הנפוץ אך העלים קצרים יותר וזקופים פחות, כך שהגוש כולו נמוך יותר. מן הגוש עולים עמודי פריחה הנושאים כדור פריחה גדול ומרשים בצבע תכלת-לילך רגיל המתחילים לפרוח באזור ירושלים בסוף יולי, כאשר הזן הנפוץ מסיים את פריחתו ומסיימים בסוף אוגוסט ולעתים בספטמבר.

אגפנתוס ‘גטי וייט’ – Agapanthus ‘Getty White’
זן חדש שגודל מזרעים ובהמשך מחלוקה. דומה לזן הנפוץ ובעל כדורי פריחה גדולים ולבנים. כנראה מכלוא של אגפנתוס . Agapanthus praecox  מבכיר

אגפנתוס ‘ולווט’ – Agapanthus ‘Velvet’
זן שמקורו אינו ברור ושמו מומצא. כל מראהו כשל אגפנתוס ננסי עם עלים צפופים ודקיקים ברוחב 1 ס”מ וכדורי פריחה קטנים ורבים בצבע כחול נאה. זן זה נעלם כמעט לגמרי בחורף הירושלמי ומתחדש באביב והוא מתאים ביותר לעציצים.

אגפנתוס ‘מגוון שפם’ – Agapanthus ‘Variegated Safam’
זן חדש שגדל מזרע במשתלת שפם ובהמשך חולק במשך 8 שנים בבוטניקה עד שהחל לצאת למכירה. אגפנתוס בינוני-קטן שעליו מלבלבים עם פספוס לבן ובהמשך שומרים על שוליים לבנים ומראה בהיר. עמודי הפריחה בגובה 70-60 ס”מ ובהירים מאוד.
גדל לאט אך נראה שעמיד למגוון קרקעות ולקרינה כמעט כמו הזן הרגיל.

דילוג לתוכן